A fájdalom kezelése
A transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) és az elektromos izomstimuláció (EMS) összehasonlítása
A transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) és az elektromos izomstimuláció (EMS) összehasonlítása Mindkét technika elektromos áram használatával történő fájdalomcsillapítást jelenti, azonban némi különbség van a kettő között, melyeket meg kell érteni, ha ki szeretnénk választani a számunkra legmegfelelőbb kezelést. Mi a transzkután elektromos idegstimuláció (TENS)? Az idegstimuláció egy technika, amely elektromos áram segítségével képes enyíteni a …
A transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) és az elektromos izomstimuláció (EMS) összehasonlítása
Mindkét technika elektromos áram használatával történő fájdalomcsillapítást jelenti, azonban némi különbség van a kettő között, melyeket meg kell érteni, ha ki szeretnénk választani a számunkra legmegfelelőbb kezelést.
Mi a transzkután elektromos idegstimuláció (TENS)?
Az idegstimuláció egy technika, amely elektromos áram segítségével képes enyíteni a fájdalmat. A transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) apró, alacsony feszültségű elektromos impulzusokat küld egy meghatározott idegbe az érintett bőrfelületre illesztett elektródák segítségével abból a célból, hogy módosítsa a neuronok ingerületküldési tulajdonságait, így megakadályozva a fájdalomérzetet kiváltó jelek eljutását az agyba
Mi az elektromos izomstimuláció (EMS)?
Az elektromos stimuláció technológia elektromos áram segítségével stimulálja az izmokat a kívánt eredmény elérése érdekében. Az elektromos izomstimuláció (EMS) apró, alacsony feszültségű elektromos impulzusokat vezet az izomba a bőrre helyezett elektródák okozta izomösszehúzódások céljából. Ezeknek két, egymástól nagyon eltérő céljuk van: az egyik a gyulladáscsökkentő hatás, a másik pedig az izom idegrendszer bevonása nélkül történő fájdalom- és fáradtságmentes erősítése.
Hogyan működnek a TENS és az EMS készülékek?
A TENS készülékek, más néven elektromos ideg- és izomstimulátorok egy elektromos impulzusokat előállító generátorból, és az ezzel összeköttetésben lévő, bőrre helyezhető elektródákból állnak. Apró elektromos impulzusok segítségével stimulálja testünk fájdalmcsillapító mechanizmusait. A TENS készülékek hármas hatású technológiával rendelkeznek:
Blokkolják a fájdalomüzenetet
Kiváltják az endorfintermelést (testünk természetes fájdalomcsillapítója)
Javítják a vérkeringést (az ismétlődő izom-összehúzódások és -elernyedések következtében)
Az EMS készülékek többé-kevésbé azonos elven működnek. Ezek is egy elektromos impulzusokat előállító generátorból, és az ezzel összeköttetésben lévő, a kezelendő izomhoz közeli bőrfelületre helyezhető elektródákból állnak. Működési elvük szintén apró elektromos impulzusok küldésén alapul, amely itt közvetlenül az izomba jutnak el, összehúzódásra kényszerítve azt. Az ismétlődő izomösszehúzódások és -elernyedések javítják a vérkeringést és ezen kívül az alábbi jótékony hatásokat eredményezik:
Ellazítják az izmokat
Csökkentik a gyulladást
Megelőzik az izomsorvadást
Felgyorsítják az izmok gyógyulási folyamatát
Segítik az izomnövekedést
Melyiket válasszam, EMS vagy TENS készüléket?
A TENS készülékek a krónikus, és különböző módokon és okokból fellépő ideg-, izom-, vagy ízületi fájdalmak csökkentésére és kezelésére alkalmasak, mint például ízületi gyulladás, hátfájás, lábfájás, szülési vagy műtétek utáni fájdalmak. Speciális TENS készülékek alkalmasak a migrénes fájdalom csökkentésére is.
Az EMS készülékek az izmok pihentetésére vagy erősítésére szolgálnak, például a következő esetekben: izomgörcsök, rossz vérkeringés (kifejezetten a háton és a nyakszirteken), betegség utáni izomsorvadás, vagy sérülések utáni rehabilitáció részeként. Emiatt gyakrabban javasolják izomfájdalom csökkentésére. Bizonyos esetekben sportolók is alkalmazzák az EMS technológiát, például a sérülésekből való gyorsabb felépülés érdekében, mivel az elektromos izomstimuláció lehetővé teszi számukra a megterhelés nélküli izomregenerációt, illetve olyan izmok erősítését, melyeket nem nagyon használnak az általuk választott sportban.
A legfontosabb különbség
A transzkután elektromos idegstimulációs (TENS) módszeren alapuló készülékek kizárólag fájdalomcsillapítás céljából stimulálják az idegeket, míg az elektromos izomstimuláció (EMS) alapú eszközöket az izmok stimulálására fejlesztették ki, az izmok erősítése és rehabilitálása céljából.
Azt javasoljuk, hogy ha idegfájdalom csökkentésére alkalmas készüléket keresl, olyan transzkután elektromos idegstimuláció (TENS) módszeren alapuló eszközt használjon, mint az OMRON HeatTens, amely hőterápiával kombinálja a TENS technológiát. Ha pedig pl. izomfájdalomból történő rehabilitáció, vagy edzésprogram keretein belül történő izomerősítés a cél, akkor az elektromos izomstimuláció (EMS) alapú eszközök javasoltak.
Hivatkozások:
StressNoMore (2012). TENS vs EMS – Which is right for you? Elérhető: http://www.stressnomore.co.uk/blog/tens-vs-ems-which-is-right-for-you
Perterson, A. (2016). What the difference between TENS and EMS? Elérhető: http://www.tensunits.com/blog/2016/08/16/whats-difference-tens-ems/
American Medical Society for Sports Medicine (2017). TENS vs EMS. Elérhető: http://beginnertriathlete.com/cms/article-detail.asp?articleid=2835
Horde, P. Transzkután elektromos idegstimuláció – javallatok és előnyök (Neurostimulation électrique transcutanée – indications et bienfaits). Elérhető: http://sante-medecine.journaldesfemmes.fr/faq/67891-neurostimulation-electrique-transcutanee-indications-et-bienfaits#q=neurostimulation+%C3%A9lectrique+transcutan%C3%A9e&cur=1&url=%2F